Zajęcia logopedyczne
Dzieci z naszego przedszkola objęte są opieką logopedyczną. Terapia logopedyczna prowadzona jest przez dwie logopedki: mgr Wiolettę Jankowską i mgr Sylwię Nowakowską-Lipską. Zajęcia prowadzone są indywidualnie. Ponadto wszystkie grupy raz w tygodniu uczestniczą w zajęciach grupowych. Na zajęcia logopedyczne uczęszczają dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych posiadające orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego oraz dzieci wyłonione w wyniku badań przesiewowych. Są to podopieczni z różnymi potrzebami w zakresie komunikacji. U jednych rozwijane są bazowe umiejętności komunikacyjne (nawiązanie i utrzymanie kontaktu wzrokowego, ćwiczenia wspólnego pola uwagi i gestu wskazywania palcem). U innych dzieci natomiast ćwiczona jest właściwa artykulacja głosek. Ćwiczenia podczas zajęć są różnorodne i urozmaicone, wykonywane w formie zabawy. Równie ważne podczas terapii jest budowanie relacji, umiejętności dialogu, a także przeżywanie wielu przygód. Czasem w gabinecie dzieje się naprawdę dużo…
Głównym celem zajęć logopedycznych jest kształtowanie właściwej mowy, jej doskonalenie oraz usuwanie wad i zaburzeń:
- usprawnianie motoryki aparatu artykulacyjnego (m.in. języka, warg, żuchwy – stosowany jest masaż logopedyczny strefy orofacjalnej),
- kształtowanie prawidłowego toru oddechowego, wydłużanie fazy wydechowej,
- kształtowanie prawidłowych czynności fizjologicznych w obrębie aparatu mowy (tj. połykanie, żucie, odgryzanie),
- rozwijanie słuchu fonematycznego,
- rozwijanie uwagi i pamięci słuchowej,
- wzbogacanie słownictwa, czynnego i biernego,
- rozwijanie umiejętności budowania dłuższych wypowiedzi,
- rozwijanie umiejętności rozumienia wypowiedzi słownych,
- uzyskanie prawidłowej artykulacji poszczególnych głosek,
- wykształcenie i doskonalenie komunikacji językowej (kompetencji językowej i komunikacyjnej),
- zwiększenie umiejętności komunikowania własnych potrzeb.
W przypadku dzieci mających trudności w werbalnym porozumiewaniu się podczas zajęć stosowny jest trening języka i komunikacji AAC (Komunikacja Wspomagająca i Alternatywna).